Bitwa pod Zadwórzem odbyła się 17. sierpnia 1920 roku. Uroczystości odbędą się 18. sierpnia w sobotę.
Komunikat od Prezesa Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi Pana Janusza Balickiego:
„Jako organizator tej uroczystości (Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi), oczywiście, czynimy wszelkie starania aby wypadła bardzo dobrze. Chcemy zachęcić wszystkich którzy wybierają się w tym roku do Zadwórza, pomimo trudności z dojazdem ponieważ jest bardzo dużo remontowanych dróg wokół Lwowa, do wcześniejszego wyjazdu.
Zmieniona została godzina wyjazdu. Otóż, autobusy spod Baszty Prochowej odjadą o godzinie 11:00. Chciałbym, aby ta informacja dotarła do wszystkich zainteresowanych.
W tym roku przewidziany jest udział Kombatantów, który przyjadą licznie z Polski. No i najważniejsze, aby się jednak się dostosować do wymóg, które stawia przed nami miejscowa administracja, czyli przestrzegać warunków przekroczenia torów kolejowych – przechodzimy tylko w miejscach wyznaczonych, czyli na stacji kolejowej.
Dla tych, którzy przyjadą samochodami, a jest to zazwyczaj duża grupa, czynimy wszelkie starania, żeby można było zajechać jak najbliżej na miejsce uroczystości. Autobusy które będą dojeżdżały do Zadwórza, będą kierowane w głąb wioski i stamtąd dla osób starszych będzie zorganizowana dowózka, ale proszę wszystkim nie liczyć na ten dowóz, bo tych samochodów będzie nie dużo, a starszych osób będzie naprawdę bardzo wiele.
Ministerstwo ds. Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych właśnie w tym roku organizuje masowy wyjazd na tę uroczystość. Myślę, że wszystko się uda. Najważniejsze żeby pogoda dopisała. Mam nadzieję, że ta uroczystość będzie powodem aby o niej mówić, a dla uczestników stanie się niezapomnianym przeżyciem na długie lata”.
Kto z oficjeli potwierdził swoją obecność w Zadwórzu?
„W tej chwili mam przed sobą wykaz, ale na razie są to nie wszyscy. Mamy potwierdzenie attache Obrony Narodowej przy ambasadzie w Kijowie, potwierdził przyjazd Jan Józef Kasprzyk – szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, mamy potwierdzenie delegacji z Leżajska – organizatora kuchni polowej, będzie również delegacja z Warszawy, Stowarzyszenie Opieki nad Grobami Policjantów oraz in.
Na razie jesteśmy w trakcie potwierdzeń, jeszcze jest cały tydzień. Oficjele zazwyczaj potwierdzają w ostatnich chwilach swój przyjazd. No, ale ja myślę, że nie tylko o oficjeli chodzi.
Myślimy, że przybędą delegacje z różnych końców Polski, jak i z terenu Ukrainy. Obecność wszystkich, licznie zebranych, ludzi bardzo nas podbudowuje, czyli ta nasza praca, którą wkładamy w opiekę nad tym miejscem, jednak nie idzie na marne, a jest widoczna dla wielu uczestników tej uroczystości”.
Oczywiście, ma Pan rację. Panie Januszu, o której dokładnie rozpocznie się uroczystość, bo być może ktoś zechce dojechać tam transportem własnym?
„Uroczystość rozpoczynamy o godzinie 14:00.
Tu chcę powiedzieć, że trasa na Winniki jest remontowana, czyli trzeba dojeżdżać drogą okrężną. Jeżeli ktoś jedzie z trasy Kijowskiej, to będzie łatwiej się dostać. Lecz myślę, że wszyscy, którzy wyjeżdżali w tamtą stronę, świetnie się orientują w warunkach przejazdu. Nie wszędzie jest łatwo, ale jestem przekonany, że każdy dojedzie. Najważniejsze, żeby pogoda nam się udała.”
Wobec tego, mamy nadzieję na wspólną, dobrze przeżytą uroczystość.
„Ja też mam taką nadzieję i serdecznie wszystkich zapraszam!„
Z Prezesem TOPnGW Januszem Balickim rozmawiała Maria Pyż